Új foglalkoztató a kecskeméti Platán Otthonban

Dr. Zombor Gábor, Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere adta át dr. Horváth Zsolt országgyűlési képviselő, és Sendula Ferenc, az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatóságának helyettes vezetője társágában a Platán Otthon új foglalkoztatóját.
cím:6000 Kecskemét, Szent László város 1.
telefon:06-76-507-297, 06-76-323-109
cím:6044 Kecskemét, Belsőnyír 327.
útvonaltervezés
Hetényi TBC-Otthon
telefon: 06-76-495-232

cím:6000 Kecskemét, Csongrádi utca 26.
- Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona
telefon: 06-76-328-010

Az intézmények összevonásának következtében megszűnt a Platán Otthon saját mosodája, és a szerepet a központi mosoda vette át.

Az egykori mosoda-épület átépítéssel hasznos funkciót kapott: az értelmileg sérült gondozottak foglalkoztatója lett, ahol szinten tartó foglalkozásokat rendeznek.


ertelmi fogyatekosok Új foglalkoztató a kecskeméti Platán Otthonban online hírek


A Platán Otthonban 245 ember gondozása folyik - közülük 100 értelmileg fogyatékos, az ő segítségükre lesz a jövőben az új foglalkoztató.

Az értelmi fogyatékosokat nevelő családok csaknem fele kizárólag támogatásból él.


Az otthonban nagy hangsúlyt fektetnek a lakók aktivitásának és mobilitásának megőrzésére, amint arról az ökomenikus áldást követő műsorukban a szépen kialakított helységeket birtokba vevő gondozottak bizonyságot is adtak.

 

A szociális interakció csecsemőkori szintjét segítséggel használhatja, és a kölcsönösséget igénylő társas viselkedési helyzetekben, illetve környezetében az egyéni fejlesztéshez szükséges viselkedéselemekkel képességeitől függő szinten rendelkezhet.


A korai speciális terápia hiányában ezek lesznek az óvodai fejlesztés fő céljai, kiegészítve a viselkedésproblémák, viselkedés- és gondolkodási készségek terápiájával, szükség esetén a korai elemi készségek kialakításával (szobatisztaság, rágás-evés, önkiszolgálás) fejlesztésének elemeivel.


A jó értelmi képességekkel rendelkező, jól beszélő autisztikus kisgyermekek számára is a kommunikációs, szociális és kognitív habilitációs terápia az óvodai nevelés elsődleges feladata. Ennek érdekében az óvodai nevelés, illetve ideálisan a szülőkkel való együttműködés eredményeképpen az egész ébren töltött idő - különösen a természetes élethelyzetek - használandóak a fejlesztésre. A fejlesztések során szükséges az intenzív, jól strukturált és a meglévő töredékkészségek használata, az egyéni motiváció megteremtése, a speciálisan a gyermek szükségleteihez alkalmazkodó módszerek alkalmazása.


Az óvodai fejlesztés alapja minden esetben pszichológiai képességmérés. A fejlődési szint és szociális alkalmazkodás követése egyéni tervekkel történik, speciális eszközök és módszerek használatával, egyéni fejlesztési helyzetben megalapozva. Az autisztikus gyermekek szükségleteinek megfelelő fejlesztéséhez az óvodai környezet megfelelő kialakítása, és a speciális módszerekben képzett szakember vagy fejlesztő asszisztens jelenléte szükséges.

 

Létminimum alatt él az értelmi fogyatékosokat nevelő családok 75 százaléka - ezt állapította meg a Kézenfogva Alapítvány felmérése. A vizsgálat szerint ezek a családok képtelenek kitörni az adóságcsapdából, mert a fogyatékosok többsége folyamatos felügyeletet igényel, viszont kevés a befogadásukra alkalmas intézmény. Bentlakásos intézményben minden negyedik értelmi fogyatékos kap csak helyet, de ezek többnyire túlzsúfoltak.

 

SD

Kecskemét Online: www.keon.hu

 

Szóljon hozzá a Kecskemét - fórumon!